Víte, že borůvky prospívají zdraví

Co udělat z kanadských borůvek?

Na co jsou dobré borůvky?

Věděli jste, že borůvky jsou zdraví prospěšné? Obsahují polyfenoly a vitamin C, který pomáhá posilovat imunitní systém. Borůvky také obsahují antioxidanty, které pomáhají udržovat zdravou pokožku. Borůvky vypadají chutně, ale je lepší jíst je s mírou, protože mají vysoký obsah cukru a kalorií.

Co léčí borůvky?

Borůvky jsou jedním z nejvýživnějších druhů ovoce na světě. Obsahují velké množství antioxidantů, vitamínů a minerálů, které pomáhají chránit vaše zdraví.

Zdravotní přínos borůvek pro muže a ženy

Výhod borůvek je celá řada. Borůvky jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C a dobrým zdrojem vlákniny, vitaminu K a manganu. 

Obsahují také antokyany, u kterých byly prokázány antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. To znamená, že mohou snižovat množství volných radikálů v těle. 

Antioxidanty pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému oxidací, které může vést k chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Borůvky mohou také snižovat krevní tlak a zlepšovat paměťové funkce u starších osob s mírnou kognitivní poruchou. Bylo také prokázáno, že borůvková šťáva zmírňuje zánět u lidí s revmatoidní artritidou.

Borůvky pro zdraví mozku

Borůvky jsou bohaté na vitamin C a flavonoidy, které prokazatelně zlepšují paměť a koncentraci u dospělých s mírnou kognitivní poruchou (MCI) nebo mírnou Alzheimerovou chorobou. 

Obsahují také resveratrol, sloučeninu obsaženou v červeném víně, která prokazatelně zlepšuje paměť a učení u myší s Alzheimerovou chorobou. Tyto studie byly sice provedeny na lidech s MCI nebo mírnou Alzheimerovou chorobou, ale je možné, že by mohly prospět i zdravým jedincům.

Borůvky pro zdraví srdce

Na co jsou dobré borůvky?

Bylo prokázáno, že borůvky při pravidelné dlouhodobé konzumaci zlepšují funkci cév a snižují rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění (KVO). 

Nedávná studie zjistila, že konzumace pouhého jednoho šálku borůvek denně snížila po třech měsících hladinu cholesterolu o 13 % ve srovnání s těmi, kteří v tomto období žádné bobule nejedli. 

Mohlo by se vám líbit:  Fungují gumové vitamíny? Výhody a nevýhody

Borůvky také obsahují antokyany, které mohou přispívat ke snižování krevního tlaku tím, že potlačují tvorbu cholesterolu.

Borůvky pro zdraví očí

Oční lékaři doporučují jíst tmavě modře nebo fialově zbarvené ovoce, jako jsou borůvky, protože obsahují antokyany, které chrání před makulární degenerací.

Jak často jíst borůvky?

Co je nejzdravější ovoce?

Borůvky jsou zdrojem živin, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Mají také vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií.

Borůvky jsou velmi všestranné a lze je konzumovat čerstvé, mražené nebo sušené. Jsou také skvělé jako přísada do pečiva, například do muffinů nebo koláčků. Můžete je přidat i do koktejlů nebo ovesné kaše, abyste získali extra chuť.

Neexistuje vědecká shoda na tom, jak často byste měli borůvky jíst, ale lékaři doporučují pro zdravou výživu konzumovat alespoň 2 šálky ovoce denně a 3 šálky zeleniny denně.

Co se stane, když budete jíst borůvky každý den

Co se stane když sním hodně borůvek?

Co se však stane, když budete jíst borůvky každý den? Když budete pravidelně jíst potraviny bohaté na borůvky po dobu alespoň dvou týdnů, můžete pozorovat některé z těchto změn na svém zdraví:

Snížení hladiny cholesterolu 

V několika studiích u lidí s vysokou hladinou cholesterolu bylo prokázáno, že pravidelná konzumace borůvek snižuje hladinu celkového cholesterolu až o 11 % a LDL (špatného) cholesterolu o 5 % a více. To může být způsobeno antioxidanty zvanými antokyany, které jsou v borůvkách přítomny.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi 

Antioxidanty obsažené v potravinách bohatých na borůvky mohou pomáhat předcházet prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle. V jedné studii měly diabetické krysy krmené lyofilizovaným borůvkovým práškem nižší hladinu glukózy než krysy, které žádný borůvkový prášek nedostávaly.

Nežádoucí účinky borůvek

Borůvky jsou považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Mají vysoký obsah antioxidantů a bylo prokázáno, že snižují hladinu cholesterolu, snižují krevní tlak a zlepšují zdraví srdce. 

Existují však některé vedlejší účinky borůvek, které byste si měli uvědomit, než začnete držet borůvkovou dietu.

Borůvky mohou u některých lidí způsobit průjem, zejména při konzumaci velkého množství nebo při jejich prvním zařazení do jídelníčku. 

Mohlo by se vám líbit:  Šťáva ze švestek poskytuje úlevu od zácpy a mnohem více

Průjem je běžným vedlejším účinkem i mnoha jiných druhů ovoce a zeleniny, takže by neměl být považován za ukazatel toho, že konkrétně s borůvkami není něco v pořádku.

Borůvky také zvyšují riziko krvácení, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi nebo pokud užíváte některé léky, např. aspirin nebo warfarin (Coumadin). Mechanismus této reakce není zcela objasněn, ale může souviset s tím, jak borůvky ovlivňují funkci krevních destiček.

Na co se používají sušené borůvky?

Jak zpracovat mražené borůvky?

Sušené borůvky mají mnohostranné využití. Lze je jíst jako svačinu, přidat do cereálií nebo jogurtu nebo použít při vaření či pečení. Jsou také skvělou přísadou do koktejlů.

Sušené borůvky se dodávají v různých formách: celé, nasekané a rozemleté na prášek. Nasekané a rozemleté sušené borůvky se lépe používají, protože je při konzumaci nemusíte tolik žvýkat. 

Celé sušené borůvky se hůře žvýkají a polykají, takže nemusí být nejlepší volbou pro někoho, kdo má potíže se žvýkáním nebo polykáním.

Zde je několik dalších způsobů použití sušených borůvek:

Přidejte sušené borůvky do svých oblíbených salátů, abyste jim dodali chuť a texturu. Můžete je také použít jako základ dresinku, když sušené borůvky namočíte přes noc do pomerančové šťávy a poté smícháte s olivovým olejem a octem, čímž získáte lahodnou alternativu dresinku.

Pečivo 

Sušené borůvky se hodí zejména do pečiva, jako jsou muffiny, chléb a koláčky, protože dodávají sladkost i vlhkost, aniž by do receptu přidávaly příliš mnoho cukru nebo tuku. Sušené borůvky můžete přidat také do domácích müsli tyčinek, které tak získají extra chuť!

Polévky 

Polévka ze sušených borůvek je vynikající způsob, jak využít přebytečné borůvky.

Mezi zdraví prospěšné látky

Sušených borůvek patří vysoký obsah antioxidantů a vitaminů A a C, které pomáhají chránit před srdečními chorobami a rakovinou tím, že chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály (nestabilní molekuly, které poškozují zdravé buňky). 

Sušené borůvky obsahují také železo, draslík a vlákninu, které pomáhají udržovat zdravou hladinu krevního tlaku.

Kanadské borůvky – vitamíny

Stejně jako u všech druhů ovoce a zeleniny je i s kanadskými borůvkami spojeno mnoho zdraví prospěšných účinků. Navíc kanadské borůvky mají mnoho vitamínů. 

Jsou kanadské borůvky zdravé

Ano, jsou. Borůvky jsou výživné a chutné ovoce bohaté na antioxidanty a vitaminy. Mají také nízký obsah kalorií a tuku. Bobule obsahují živiny, jako je vitamin C, mangan, draslík, měď a vláknina. Tyto živiny mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a ztráty paměti související s věkem.

Mohlo by se vám líbit:  Vitamín D doplňky a potraviny

Kanadské borůvky obsahují jedny z nejvyšších hodnot antioxidantů ze všech druhů ovoce a zeleniny. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit naše tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. 

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které vznikají, když naše tělo rozkládá potravu nebo když jsme vystaveni cigaretovému kouři, znečištění a dalším toxinům v životním prostředí.

Antioxidanty také hrají důležitou roli při udržování našeho imunitního systému silného a zdravého.

Mezi antioxidanty obsažené v borůvkách patří vitamin C, vitamin E a beta-karoten (forma vitaminu A). 

Borůvky obsahují také další fytonutrienty, jako je kvercetin, kaempferol a antokyany, které jsou spojovány s různými zdravotními účinky, včetně zlepšení kardiovaskulárních funkcí a zdraví mozku.

Kanadské borůvky by se měly konzumovat čerstvé nebo mražené, protože sušený borůvkový prášek nemá stejné účinky jako čerstvé nebo mražené borůvky.

Výživové údaje borůvek:

Jeden šálek syrových borůvek obsahuje asi 50 kalorií, 2 g bílkovin, 10 g sacharidů (6 g vlákniny), 0 tuků a 9 g cukru. Stejná velikost porce obsahuje také po 3 % DV vitaminu A a vitaminu C (18 % DV, pokud sníte celý šálek). Obsahuje také stopové množství thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, železa a vápníku.

Co na závěr

Borůvky jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů tradičně používaných v Asii a i na celém světě. Tímto článkem byste měli získat více informací o přínosech borůvek, o tom, jak je jíst a jak se díky tomuto zázračnému ovoci cítit lépe a žít déle.