Vitamín D doplňky a potraviny

Vitamín d kapky

Vitamín D by měl užívat každý bez ohledu na to, kde žije, ale je důležité vybrat si správné doplňky stravy a potraviny. 

V tomto příspěvku se budeme věnovat různým potravinám, doplňkům stravy a běžným zdravotním problémům souvisejícím s vitamínem D, abyste se mohli informovaně rozhodnout pro ten správný doplněk stravy a potraviny.

Proč je vitanín D je nezbytný?

Vitamín D je nezbytný pro zdraví kostí, ale hraje roli i v mnoha dalších aspektech lidského zdraví.

Nedostatek vitamínu D může způsobit deformace kostí a oslabení kostí. Je také spojován se zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy.

Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku, což umožňuje tělu využívat vápník pro stavbu kostí a zubů. 

Vitamín D také pomáhá předcházet ztrátám vápníku z kostí, které mohou vést k osteoporóze.

Vitamín D může chránit před některými druhy rakoviny a chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a cukrovka. 

Existují důkazy, že lidé s nízkou hladinou vitamínu D jsou těmito nemocemi ohroženi více než lidé s normální hladinou.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu D?

Vitamín D3 k2

 Nedostatek vitamínu D je spojen se svalovou slabostí, bolestmi kostí a zlomeninami.

Mezi příznaky nedostatku vitamínu D patří:

Svalová slabost

Vaše svaly mohou být slabé a snadno unavitelné. To může způsobovat problémy při každodenních činnostech, jako je chůze nebo chůze do schodů.

Bolest kostí

Můžete pociťovat bolest kostí v rukou nebo nohou, zejména když s nimi pohybujete nebo na ně vyvíjíte tlak (například při chůzi do schodů nebo při sezení). Tato bolest může být silná a invalidizující.

Zlomeniny 

Pokud máte nízkou hladinu vitamínu D, vaše kosti jsou méně pevné a je u nich větší pravděpodobnost, že se zlomí (fraktura). 

Zlomeniny jsou běžné u lidí s osteomalacií (měknutí kostí), ale častěji se vyskytují také u starších dospělých, kteří se nedostatečně vystavují slunečnímu záření – a to i v případě, že nemají nedostatek samotného vitamínu D.

Mohlo by se vám líbit:  Kaki: Objevte úžasné zdravotní přínosy tohoto sladkého šťavnatého ovoce

Jak se diagnostikuje nedostatek vitamínu D?

Lékař vám vyšetří krev, aby zjistil, zda je hladina vitamínu v krvi nízká nebo vysoká. 

Toto vyšetření by vám mělo být provedeno v rámci každoroční preventivní prohlídky nebo kdykoli, kdy se u vás objeví výše uvedené příznaky, které naznačují, že by vás nedostatek vitamínu D mohl trápit.

Kolik vitamínu D by měli brát dospělí a děti?

 Doporučená denní dávka vitamínu D je 600 IU (15 mikrogramů) pro dospělé a děti ve věku 1-70 let. Děti do 1 roku věku by měly mít 400 IU (10 mikrogramů). 

Dospělí starší 71 let by měli mít 800 IU (20 mikrogramů).

Lidé, kteří žijí v severním podnebí nebo jsou po většinu dne zakrytí oděvem, mohou potřebovat více vitamínu D, zejména v zimních měsících. 

Tělo produkuje vitamín D, když je vystaveno ultrafialovému slunečnímu záření. Expozice mnoha lidí je však omezena ročním obdobím a denní dobou, pigmentací jejich kůže a tím, kolik času tráví venku.

Jaké jsou některé potraviny s vitamínem D?

Vitamín d

 Vitamín D, je vitamín rozpustný v tucích, což znamená, že se vstřebává a ukládá v tukové tkáni. Je nezbytný pro udržení zdravé hladiny vápníku a fosforu v těle a pro normální vývoj a funkci kostí.

Vitamín D pochází ze dvou zdrojů: ze stravy a ze slunečního záření. Mezi zdroje vitamínu ve stravě patří obohacené potraviny, jako je mléko a snídaňové cereálie, vaječné žloutky, tučné ryby, olej z rybích jater a některé houby vystavené ultrafialovému záření.

Nejlepšími potravinovými zdroji vitamínu D jsou obohacené mléčné výrobky, jako je mléko a jogurt. 

Nicméně i když budete jíst denně velké množství těchto potravin, nemusíte mít dostatek vitamínu D, pokud nebudete v létě několikrát týdně trávit čas venku na slunci (bez opalovacího krému).

Existují nějaká rizika spojená s příliš velkým množstvím vitamínu D?

Vitmin d terezie

Vysoké hladiny vitamínu D mohou způsobit hyperkalcémii – příliš mnoho vápníku v krvi – což může vést k ledvinovým kamenům a dalším problémům, pokud se neléčí. 

Mohlo by se vám líbit:  Doplňte železo jednoduše, rychle a snadno - naučte se, jak doplnit železo !

Kromě toho může vysoká hladina vitamínu D zvyšovat riziko srdečních onemocnění, protože ovlivňuje způsob, jakým tělo využívá některé tuky v krvi (lipidy). 

Výzkum však neprokázal přímou souvislost mezi vysokou hladinou vitamínu D a rizikem srdečních onemocnění.

Pokud však trpíte onemocněním ledvin nebo užíváte některé léky, např. steroidy, může vám lékař doporučit nižší dávky, než jsou výše uvedené.

Nakonec nemůžeme říci, zda byste měli vy nebo někdo z vašich známých doplňovat vitamín D

To závisí na řadě faktorů, včetně vaší stravy a místa, kde žijete. A právě proto jsme sestavili tento článek: abychom vám pomohli učinit informované rozhodnutí a nasměrovali vás k tomu, abyste si pro sebe vybrali to nejlepší.