Šťáva ze švestek poskytuje úlevu od zácpy a mnohem více

Kolik Svestkove šťávy?

Zajímalo vás někdy, zda švestková šťáva pomáhá při zácpě? Chcete se dozvědět více o výhodách švestkové šťávy, proč ji pít a jak vám zlepší život?

Co je švestková šťáva?

Švestková šťáva je sladký, trpký nápoj ze švestek. Nazývá se také koncentrát švestkové šťávy nebo jednoduše švestkový koncentrát. 

Švestková šťáva se vyrábí rozdrcením čerstvých švestek a vymačkáním šťávy, čímž vznikne hustá tekutina, která chutná jako švestková šťáva. Dužina se pak vyhodí a zůstane jen šťáva.

Švestková šťáva má vysoký obsah vitaminu C a draslíku, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle a zabraňují jejich poškození. 

Obsahuje také některé vitaminy skupiny B, včetně thiaminu (B1) a riboflavinu (B2).

Výhody švestkové šťávy pro zdraví

Kolik švestek na zácpu?

Švestková šťáva je přirozeným zdrojem vitaminu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a udržovat zdravý metabolismus.

Vitamin C také napomáhá rychlejšímu hojení ran, chrání před poškozením buněk a snižuje riziko infekcí.

Švestková šťáva je bohatá na draslík, který je nezbytný pro udržení normální hladiny krevního tlaku v těle.

Obsahuje také hořčík, který je důležitý pro srážení krve a tvorbu kostí.

Švestková šťáva je bohatá na vlákninu, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit trávení.

Švestková šťáva může pomáhat předcházet rakovině tím, že eliminuje volné radikály, které poškozují DNA a způsobují nekontrolovaný růst rakovinných buněk.

Rizika a vedlejší účinky

Švestková šťáva je chutný a zdravý nápoj. Je také plná živin, které mohou pomoci snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Ale stejně jako všechny potraviny má i ona své stinné stránky.

Mohlo by se vám líbit:  Kaki: Objevte úžasné zdravotní přínosy tohoto sladkého šťavnatého ovoce

Švestková šťáva může způsobit:

Co je příčinou nadýmání?
  • Plynatost a nadýmání 

Švestková šťáva je bohatá na rozpustnou vlákninu, která může způsobovat plynatost a nadýmání, pokud nepijete dostatek vody nebo současně nejíte dostatek potravin bohatých na nerozpustnou vlákninu (viz níže).

  • Průjem 

Pokud máte problémy s trávením ovocných šťáv, švestková šťáva může způsobit průjem, protože obsahuje sorbitol – cukerný alkohol, který někteří lidé špatně tráví. 

Sorbitol se nachází v mnoha druzích ovoce (včetně jablek), v zelenině (např. mrkvi) a v umělých sladidlech (např. Splenda). 

Průjmu se můžete vyhnout tak, že švestkovou šťávu před vypitím nebo po scezení dužiny z vařených švestek zředíte vodou nebo do ní přidáte citronovou či limetkovou šťávu.

  • Bolest žaludku nebo nevolnost

Pití příliš kyselé ovocné šťávy může způsobit bolest žaludku nebo nevolnost, protože váš žaludek nemusí být schopen zvládnout tolik kyseliny najednou. 

Chcete-li se tomuto nežádoucímu účinku vyhnout, zřeďte švestkovou šťávu před vypitím vodou nebo před vypitím sceďte dužinu z vařených švestek.

Domácí švestková šťáva recept

Jak jsou zdravé švestky?

Švestkovou šťávu si můžete snadno vyrobit doma. Je to nejen chutný sladký nápoj, ale také skvělý způsob, jak zužitkovat švestky, které se vám někde povalují.

Co budete potřebovat:

Švestky – 2 šálky

Cukr nebo med – 2 lžíce (nepovinné)

Voda – 1/2 šálku

Návod k přípravě

Švestky oloupejte, zbavte pecek a nakrájejte na malé kousky.

Vložte je do mixéru spolu s vodou, cukrem nebo medem (pokud používáte) a rozmixujte do hladka.

Švestková šťáva pro miminka

Jak se dělá švestková omáčka?

Švestková šťáva je skvělou alternativou vody pro děti a snadno se připravuje.

Švestky jsou bohaté na antioxidanty a vitamin C a mají také nízký obsah cukru a kalorií.

Švestkovou šťávu lze použít jako náhradu vody nebo umělé výživy, ale pouze v případě, že vaše dítě začalo přijímat pevnou stravu a je mu více než šest měsíců.

Mohlo by se vám líbit:  Vitamín D doplňky a potraviny

Čerstvé švestky můžete koupit na většině farmářských trhů nebo v obchodech s potravinami. Pokud používáte konzervované švestky, je nejlepší kupovat bio odrůdy, protože neobsahují žádný přidaný cukr.

Příprava švestkové šťávy pro miminka:

Na co je dobrý švestkový kompot?

Švestky rozkrojte na čtvrtky a odstraňte pecky. Dejte je do mixéru s jedním šálkem vody (nebo mateřského mléka či umělé výživy), dokud nebudou hladké.

Mixujte, dokud nezůstanou žádné kousky, a pak směs přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko do jiné mísy, abyste mohli zachytit případná semínka nebo dužinu, která mohla projít s tekutinou.

Měli byste získat asi 1/2 šálku šťávy na kilo použitých švestek; například pokud použijete dvě kila švestek, zůstane vám po scezení asi 1 šálek švestkové šťávy.

Výhody švestkové šťávy pro miminka

Mezi přínosy švestkové šťávy pro kojence patří:

  • Bohatší na antioxidanty než jiné ovoce, např. jablka nebo pomeranče.
  • Bohatý zdroj vitamínu C, který pomáhá podporovat zdraví imunitního systému a růst tkání.
  • Může pomáhat v boji proti zánětům.

Závěr

Pití 1 až 2 sklenic červené švestkové šťávy denně je jednoduchý a bezplatný způsob, jak si pomoci s několika zdravotními problémy. 

Pokud se tedy potýkáte s některým z výše uvedených problémů, jezte hodně švestek, pijte spoustu švestkové šťávy a užívejte si její výhody.