Skořice – Starodávné koření, které může změnit vaše zdraví

Skořice

Skořice. Ať už si ji vychutnáváte čerstvou, nebo jen sušenou, posypanou na jablečném koláči nebo v jogurtu, všichni se jistě shodneme, že je to vynikající koření.

 Kromě její výtečné chuti však existují i další důvody, proč si tot skvělé a chutně koření vychutnat. Je totiž plná zdraví prospěšných látek. Od zrychlení metabolismu až po zmírnění bolesti.

Co je skořice

Toto koření začíná jako kůra stromu skořicovníku (Cinnamomum spp.). Kůra se ze stromu oloupe a suší se, dokud se nezkroutí do peří, které se pak rozemele na prášek, jenž se používá jako přísada do potravin nebo nápojů. 

Dalším způsobem využití skořice je vaření proužků kůry vcelku s jinými bylinami a kořením na čaj nebo extrakce jejích esenciálních olejů, které se rovněž používají jako ochucovadla v potravinách a nápojích.

Skořice cejlonska

Druhy skořice

Existují dva hlavní druhy koření: kasie a cejlonská.

Cassia je běžnější druh a pravděpodobně ji najdete v uličce s kořením ve vašem obchodě s potravinami. 

Má výraznou, silnou chuť a často se používá do pečiva.

Cejlonská je méně běžná a dražší, protože má lehčí, jemnější chuť. Často se používá do sladkých pokrmů, jako je pečivo a koláče.

Na co je zdravá skořice?

Skořice na mšice

Skořice může být dokonalým kořením. Nejenže je chutná, ale má také mnoho zdraví prospěšných účinků.

  • Skořice například pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín – a skvěle chutná v různých pokrmech včetně jablek, sladkých brambor a ovesných vloček.
  • Je to také koření bohaté na antioxidanty, které může podpořit zdraví srdce.
  • Skořice je spojována se snižováním krevního tlaku a hladiny cholesterolu, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění.
  • Kromě působivých zdravotních účinků je toto koření silným protizánětlivým prostředkem, který může napomáhat trávení a pomáhat zklidnit nevolnost a nadýmání.
  • Skořice může dokonce pomáhat zlepšovat paměť a kognitivní funkce tím, že zvyšuje cirkulaci kyslíku v mozku
  • Díky své schopnosti bojovat proti zánětům a infekcím se skořice po léta používala ke zmírnění kašle, nachlazení a bolestí v krku – a jako bonus výzkumy ukazují, že pouhé čichání skořice může zlepšit vaši náladu!
Mohlo by se vám líbit:  9 jednoduchých strategií, jak odstranit závislost na cukru

Studie dokonce ukazují, že konzumace 1/4 čajové lžičky tohoto koření může snížit riziko srdečních onemocnění přibližně o 20 %!

Nežádoucí účinky skořice

Skořice je pikantní koření, které se používá do sladkých i slaných pokrmů a má řadu léčivých účinků. 

Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat hladinu špatného cholesterolu a bojovat proti infekcím. Konzumace velkého množství skořice však může být zdraví škodlivá. 

Zde jsou některé z možných vedlejších účinků skořice:

Podráždění kůže

Někteří lidé jsou na skořici alergičtí a po jejím použití se jim na kůži objeví vyrážka nebo zarudnutí. 

Kromě podráždění kůže mohou mít někteří lidé po konzumaci skořice potíže s dýcháním. 

Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, přestaňte skořici užívat a okamžitě navštivte svého lékaře.

Příliš mnoho skořice může být toxické

Toto skvělé koření obsahuje sloučeninu zvanou kumarin, která může při dlouhodobé konzumaci ve velkém množství způsobit poškození jater. 

Evropská unie omezuje povolené množství kumarinu v potravinách na 0,1 g na kg . 

To znamená, že byste měli omezit příjem skořice na přibližně jednu čajovou lžičku denně, abyste se vyhnuli škodlivým vedlejším účinkům, jako je nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha.

Snižuje příliš hladinu cukru v krvi?

Pokud máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat doplňky stravy obsahující toto koření nebo jíst velké množství tohoto koření. 

Skořice může snižovat hladinu cukru v krvi tím, že narušuje tvorbu inzulínu ve vašem těle.

Jak dlouho užívat skořici?

Skořice se jako přírodní doplněk stravy používá k léčbě celé řady onemocnění a zdravotních potíží. 

Zdravá dávka tohoto koření (až šest gramů denně) může zklidnit zažívací potíže, snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi, zmírnit záněty a infekce a dokonce pomoci při menstruačních křečích.

Mohlo by se vám líbit:  Jak se zbavit nadýmání: 8 kroků

 Jak dlouho byste ale měli skořici užívat, aby měla pozitivní vliv na vaše zdraví? 

Odpověď závisí na mnoha faktorech – na tom, jakou formu koření užíváte, na stavu, který léčíte, na dalších lécích, které případně užíváte, a na dalších faktorech. 

Pokud chcete vyzkoušet užívání koření pro své zdraví, je nejlepší poradit se s kvalifikovaným odborníkem na přírodní léčbu, který vám pomůže rozhodnout, jaké dávkování je vhodné pro vaši konkrétní situaci.

Skořice mletá

Shrneme-li to, skořice je účinné a levné koření, které vám může pomoci bezpečně a účinně regulovat hladinu cukru v krvi. 

Její použití je snadné a nevyžaduje žádná zvláštní dietní omezení ani změny. 

Takže i když jste předtím vyzkoušeli jiné doplňky stravy (zejména léky na cukrovku) a nezaznamenali jste žádný rozdíl, nevzdávejte se naděje. 

Vyzkoušejte voňavé koření ještě dnes a uvidíte, jak se budete cítit. Možná objevíte i zcela nový svět možností při vaření!