Popraskané koutky úst a rty, aneb když každé slovo bolí

Všichni víme co to jsou popraskané koutky a jak je to nepříjemné? V zimě, kdy je venku suchý a studený vzduch, je to ještě větší problém. Tyto podmínky mohou vést k popraskaným koutkům úst nebo k tomu, co se běžně označuje jako popraskané rty. Existuje mnoho způsobů, jak tento problém řešit, ale je lepší se mu zcela vyhnout. Pojďme zjistit, co je jeho příčinou a jak můžete popraskaným koutkům předcházet.


popraskané koutky

Co jsou popraskané koutky?

Popraskané rty jsou běžným onemocněním, které může postihnout každého. Popraskané koutky, známé také jako cheilitida, jsou nejčastěji způsobeny suchým vzduchem spojeným s chladným počasím.

Rty nemají tukové žlázy, takže jsou náchylné k vysychání rychleji než jiné části pokožky.Přestože jsou rty velmi citlivé, jen zřídka způsobují vážné problémy nebo komplikace.

Popraskané koutky a rty příčiny 

Hlavní příčinou popraskaných rtů je dehydratace, existuje však i několik dalších faktorů, které mohou přispět ke vzniku tohoto stavu:

Suchý vzduch 

V zimě se u mnoha lidí projevuje suchost pokožky v důsledku nízké vlhkosti v prostředí.

Chladné počasí 

Chladné počasí může také vysušovat rty a zvyšovat riziko jejich popraskání.

Olizování rtů 

Opakované olizování rtů může z jejich povrchu odstranit přirozené oleje a zvýšit jejich citlivost na vnější dráždivé látky.

Vystavení slunečnímu záření 

Dlouhodobé vystavení UV záření bez odpovídající ochrany nebo spálení může zhoršit příznaky popraskaných rtů. Spálení sluncem může také poškodit podkladové tkáně, což může mít za následek dlouhodobé komplikace, například rakovinu rtů.

Mohlo by se vám líbit:  Zjistěte, jak najít úlevu od bolesti kloubů a svalů. Profesionálního průvodce.

Dehydratace 

Popraskané rty obvykle vznikají, když má tělo nedostatečné zásoby vody. Chronická dehydratace vede k závažným případům popraskané a olupující se kůže na rtech, které vyžadují lékařskou pomoc.

Alergie 

Alergické reakce na některé potraviny, kosmetiku a další přípravky.

Osvědčená prevence aneb jak zabránit popraskaným koutkům

popraskané koutky diskuze

Hlavní je nedopustit dehydrataci rtů, protože ta je jednou z nejčastějších příčin popraskaných rtů. Abyste tomuto problému předešli, měli byste dodržovat některá doporučení:

  • Pijte hodně vody.
  • Měli byste používat balzámy na rty, které obsahují dostatečné množství vitaminu E a A.
  • Používejte ochrannou kosmetiku s UV filtry.
  • Používejte zvlhčovač vzduchu ve svém pokoji nebo na pracovišti (suchý vzduch je často příčinou dehydratace rtů).
  • Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu a alkoholu (mají negativní vliv na stav pokožky).
  • Neolizujte si často rty (tím je jen ještě více vysušujete).

Tipy na domácí prostředky – které jsou účinné na popraskané koutky a rty:

Olivový olej

Olivový olej, bohatý na vitaminy A a E, pomáhá zklidnit podrážděné rty. Před odchodem ven naneste na rty tenkou vrstvu oleje – stane se neviditelnou ochrannou bariérou.

Kokosový olej

Rozpuštěný kokosový olej je vhodný k hojení popraskaných rtů, pokud se aplikuje několikrát denně. Pokud ho zařadíte do své každodenní péče, časem si všimnete, že vaše rty jsou jemnější a pružnější.

Mandlový olej

Mandlový olej má zvláčňující účinky a dodává rtům zdravý vzhled. Aplikujte ho podle potřeby během dne, abyste zlepšili úroveň hydratace.

Shrnutí + BONUS ve formě otázek, na které se ptáte

popraskané koutky úst

POKUD MÁTE STÁLE POPRASKANÉ RTY, VYHLEDEJTE LÉKAŘSKOU POMOC. Pokud je popraskání rtů způsobeno systémovou poruchou, je třeba se poradit s lékařem. K sezónnímu vzplanutí může dojít vlivem povětrnostních podmínek a také některých kosmetických přípravků, jako jsou rtěnky a balzámy na rty.

Mohlo by se vám líbit:  Detoxikace jater: jak detoxikovat játra přirozeně

Otázka:

Proč mi praskají koutky?

Odpověď: 

K praskání koutků úst může být několik různých důvodů. Může to být známka toho, že se u vás objevuje suchá pokožka, nebo to může být tím, že při synchronizaci rtů používáte příliš velký tlak. 

Otázka: 

Jak se rychle zbavit popraskaných koutku?

Odpověď: 

Existuje několik způsobů, jak se zbavit popraskaných koutků úst:

  • Používejte ústní vodu, která obsahuje kyselinu salicylovou, abyste odstranili odumřelé kožní buňky a snížili riziko popraskání. 
  • Naneste hydratační krém, který obsahuje ceramidy, do koutků úst, abyste je udrželi hydratované a chráněné. 
  • Naneste balzám na rty, který obsahuje ceramidy, do koutků úst, abyste je udrželi hydratované a chráněné.

Otázka

Co na popraskané rty u dětí?

Odpověď: 

Děti mohou v zimních měsících často zažít popraskané rty. Abyste předešli popraskání rtů, je důležité udržovat rty vašeho dítěte hydratované a zvlhčené. Můžete to udělat pomocí balzámu na rty nebo krému na rty. Pokud jsou rty nadměrně popraskané, možná budete muset navštívit lékaře.