Je migréna nebezpečná?

Jak poznám že mám migrénu?

Migréna je jednou z nejvíce nepochopených nemocí. Je neuvěřitelně častá, přesto mnoho lidí trvá na tom, že se nejedná o „skutečnou“ nemoc – jde pouze o psychický problém. 

V současné době je známo, že migrénu způsobuje mnoho věcí od genetiky po stres a změny počasí, ale stále nechápeme, jak migréna vzniká a co ji u každého jednotlivce spouští.

Migréna je třetím nejčastějším zdravotním problémem na světě, který má každoročně závažný dopad na kvalitu života milionů lidí. 

Záchvaty migrény trpí miliony lidí a odborníci zjistili, že stejně jako každé jiné onemocnění může být i migréna nebezpečná, pokud se neléčí.

Typy migrén

Bolest při migréně může být tak silná, že narušuje vaše každodenní aktivity. V mnoha případech si budete muset lehnout do tmavé a tiché místnosti, dokud bolest neustoupí.

Migrenózní bolesti hlavy jsou často doprovázeny dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení a citlivost na světlo a zvuk. Někteří lidé během migrény pociťují poruchy zraku, například vidí klikaté čáry nebo blikající světla.

Existují čtyři hlavní typy migrény:

Migréna s aurou

Jedná se o nejčastější typ migrény, který zahrnuje vizuální poruchu nebo varovný příznak, který se objeví před migrénou. Můžete vidět blikající světla nebo skvrny nebo mít ve vidění zvlněné čáry.

Migréna bez aury

Tyto migrény jsou méně časté než migrény s aurou, ale přesto mohou být vysilující. Způsobují extrémní bolest na jedné straně hlavy, která může trvat až 72 hodin.

Běžná migréna

Tento typ migrény postihuje více než polovinu všech lidí, kteří trpí bolestmi hlavy. Příznaky často začínají jako tupá bolest v jedné oblasti hlavy, která pomalu přerůstá v pulzující bolest, jež postihuje obě strany hlavy najednou. Ta může trvat až tři dny a často ji doprovází nevolnost, zvracení a citlivost na světlo a zvuk.

Chronická migréna

Jedná se o velmi silné bolesti hlavy, které se vyskytují nejméně 15 dní v měsíci po dobu tří měsíců. Postihují přibližně 1 ze 7 lidí, kteří trpí bolestmi hlavy každý den po dobu nejméně čtyř hodin v kuse.

Příznaky migrény

Proč mám migrénu?

Příznaky migrény se u jednotlivých lidí liší, ale existují některé běžné příznaky, které jste možná zažili.

Mohlo by se vám líbit:  Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví

Mezi nejčastější příznaky patří:

Bolest hlavy 

Nejzřetelnějším příznakem je bolest hlavy a často i okolí očí. Může být pulzující a zhoršovat se, když pohnete hlavou nebo se předkloníte. 

Bolest můžete pociťovat také na jedné nebo obou stranách hlavy.

Nevolnost

Není tak častá, ale pokud prožíváte záchvat migrény, je pravděpodobné, že se vám udělá špatně a bude se vám chtít zvracet.

Citlivost na světlo 

Jasná světla mohou bolest hlavy ještě zhoršit, proto je lepší se jim pokud možno vyhnout.

Citlivost na hluk

Hlasité zvuky také zhoršují migrénu a mohou vaši bolest ještě zesílit.

Únava (vyčerpání) 

Někteří lidé pociťují vedle bolesti hlavy také únavu.

Co způsobuje migrénu u žen

Co jíst při migréně?

Ženy trpí migrénami častěji než muži a nový výzkum naznačuje, že v tomto rozdílu mohou hrát roli hormony.

Studie zveřejněná v časopise Nature Communications zjistila, že migrény u žen souvisejí s kolísáním hladiny estrogenu.

„Myslíme si, že estrogen hraje důležitou roli při spouštění migrenózních záchvatů, ale zatím nevíme přesně jak,“ uvedla autorka studie Dr. Maureen Whelihanová, ředitelka výzkumu bolestí hlavy v Komplexním centru pro bolesti hlavy Michiganské univerzity.

Podle odborníků je třeba provést další studie, než budou moci vyvodit závěry o tom, jak hormony ovlivňují migrénu a jakou roli hrají při léčbě tohoto bolestivého onemocnění.

Co způsobuje migréna u mužů 

Kam zajít s migrénou?

Příčiny migrény u mužů jsou velmi podobné příčinám migrény u žen, s několika výraznými rozdíly.

Příčiny migrény u mužů

Migréna je způsobena složitou interakcí genetických faktorů, faktorů životního prostředí a dalších faktorů.

Genetické faktory

Migréna se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají blízké příbuzné s migrénou, což naznačuje, že v tomto onemocnění hrají roli geny.

Faktory prostředí

Migrénu může vyvolat několik faktorů prostředí, včetně stresu, jasného světla nebo hlasitých zvuků. Těmto spouštěčům se říká „spouštěče“, protože mohou stávající migrénu zhoršit. U některých lidí vyvolávají migrénu určité potraviny nebo nápoje, zatímco u jiných ne.

Léčba migrény

Proč mě bolí levá strana hlavy?

Léčba migrény může být komplikovaná. Existuje mnoho možných příčin a spouštěčů migrény a každý člověk má s migrénou jiné zkušenosti.

Léčba může zahrnovat léky, změnu životního stylu a terapii. Možná budete muset také navštívit ušního, nosního a krčního (ORL) lékaře nebo neurologa.

Léky

Léky jsou obvykle první linií obrany proti migréně. Tyto léky tlumí bolest a další příznaky záchvatu migrény. Často se užívají, jakmile začnete pociťovat přicházející příznaky, ale lze je užívat i denně a snažit se tak záchvatům vůbec zabránit.

Mohlo by se vám líbit:  Protizánětlivé byliny a koření, které vám pomůžou zbavit se zánětu v těle

Mezi léky patří např:

Léky proti bolesti, jako je paracetamol (Tylenol) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), např. ibuprofen (Advil), naproxen sodný (Aleve) nebo aspirin.

Jak vyléčit migrenu trvale

Migrenózní bolesti hlavy mohou být vysilující a bolestivé. Mohou udeřit kdykoli a trvat hodiny, dny nebo dokonce týdny.

Migréna je typ cévní bolesti hlavy, která ovlivňuje funkci mozku. Migréna se obvykle vyskytuje s dalšími příznaky, jako je nevolnost a zvracení, zvýšená citlivost na světlo, zvuk a čich, závratě a ztráta chuti k jídlu. 

Migrénu mohou vyvolat některé potraviny, stres nebo hormonální změny u žen.

Migrény jsou často dědičné a vyskytují se v rodinách. Migrény se nedají vyléčit, ale existují způsoby, jak je léčit, aby se snížila jejich četnost a závažnost. 

Některým lidem uleví léky na předpis, jako jsou triptany (agonisté serotoninu), které snižují zánět v mozku, beta-blokátory, které snižují průtok krve do mozku, ergotaminové léky, které pomáhají stahovat cévy, nebo léky proti záchvatům, jako je topiramát nebo gabapentin, které zabraňují nervovým impulzům, aby se dostaly k mozkovým buňkám, které vyvolávají migrenózní bolest.

7 tipů pro okamžitou úlevu od migrény

Jak se zbavit migrény jednou provždy?

Zkuste teplý obklad

Teplé obklady jsou skvělým způsobem, jak zmírnit bolest při migréně. Teplo pomáhá rozšiřovat cévy a uvolňuje napjaté svaly, což snižuje tlak na nervy, které vysílají signály bolesti do mozku.

Pusťte žínku pod horkou vodu asi na dvě minuty, důkladně ji vyždímejte a přiložte ji na čelo nebo krk na 10 minut. Můžete si také omotat kolem zátylku nahřívací polštářek nebo zkuste na čelo položit sáček mraženého hrášku (pro ty, kterým nevadí vůně jídla).

Vezměte si volně prodejný lék proti bolesti

Pokud potřebujete pouze něco, co dočasně zmírní příznaky, zkuste si vzít volně prodejný lék proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen (Advil). 

Tyto léky pomáhají snižovat zánět v cévách a blokují prostaglandiny – chemické látky, které způsobují zánět – aby se dostaly ke svým cílům v těle. Mají také některé protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otok cév a zmírnit příznaky bolesti hlavy.

Pokud užíváte léky, jako jsou antikoncepční pilulky nebo antidepresiva, které způsobují, že krvácíte snadněji než obvykle, poraďte se před užíváním těchto pilulek se svým lékařem, protože mohou krvácení během menstruace zhoršovat.

Mohlo by se vám líbit:  7 prokázaných zdravotních výhod, úžasného a mocného zázvoru

Jezte

Snězte něco malého a nevýrazného, například toasty nebo krekry, abyste zklidnili žaludek a zabránili nevolnosti během záchvatu migrény.

Hýbejte se

Obsah není dostupný.
Prosím povolte cookies kliknutím na Souhlasím v zobrazeném okně

je skvělý způsob, jak uvolnit stres a napětí v těle. Fyzická aktivita může pomoci zmírnit příznaky přicházející migrény.

Zejména aerobní cvičení se ukázalo jako účinné v prevenci migrény.“ Pohyb vám pomůže uvolnit se a navíc se při něm uvolňují endorfiny, které mohou působit jako přírodní léky proti bolesti.

Pijte čaj nebo kávu

Popíjejte teplý čaj nebo kávu s přídavkem medu nebo citronové šťávy. To pomáhá stáhnout cévy a zmírnit tlak na nervy v jejich okolí, což může vyvolat záchvat migrény. Kofein obsažený v kávě nebo čaji může také působit jako vazokonstrikční látka, která pomáhá kontrolovat průtok krve v mozku a snižovat intenzitu a délku trvání bolesti hlavy.

Zkuste aromaterapii

Vyzkoušejte aromaterapii s levandulovým olejem nebo extraktem z máty peprné přidaným do vody ve vaně. To může pomoci uvolnit napjaté svaly a zmírnit stres (a tím i bolest hlavy).

Jezte potraviny bohaté na hořčík

Jezte více potravin bohatých na hořčík, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny jako bílé fazole a arašídy, ořechy jako mandle, semínka jako dýňová semínka.

Závěrem

Zde v článku jsme vám přiblížili co je migréna a dali 7 tipů pro okamžitou úlevu od migrény

Migréna není obecně považována za nebezpečný stav. Odborní lékaři ji obvykle léčí léky a terapií, která zmírňuje její dopad. 

V některých vzácných případech však může být migréna známkou základního onemocnění, které může vyžadovat další léčbu. Prodiskutujte prožívanou migrénu se svým lékařem, abyste zjistili potřeby vašeho případu.