Heřmánek a jeho použití, vedlejší účinky a varování
Heřmánek je oblíbená bylina, ze které lze připravit čaj. Uvádí se, že má mnoho zdravotních účinků na tělo i mysl, včetně léčby problémů, jako je průjem, kolika a dokonce i kožní onemocnění.
Heřmánek také pomáhá zmírnit příznaky zažívacích potíží a může pomoci lidem, kteří trpí úzkostí, stresem nebo nespavostí.
I když může znít jako zázračný lék, který dokáže svými uklidňujícími účinky vyřešit celou řadu problémů, je důležité před jeho pravidelným užíváním přesně pochopit, co je heřmánek, jaké jsou jeho potenciální výhody a jaké jsou případné vedlejší účinky nebo varování, která je třeba zvážit.
Co je Heřmánek
Heřmánek je kvetoucí bylina, která se po staletí používá jako mírné sedativum, prostředek na podporu trávení a protizánětlivý prostředek.
Rostlina pochází z Evropy a Středomoří, ale často se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách. Sbírají se květy, které se používají do čajů, tinktur a krémů.
Heřmánek se již po staletí používá jako mírné sedativum, které pomáhá zmírnit problémy se spánkem. Používá se také při léčbě úzkosti, deprese a syndromu dráždivého tračníku (IBS). Některé studie ukázaly, že heřmánek může zlepšovat příznaky alergií, jako je senná rýma, ale k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí dalšího výzkumu.
Kde se vyskytuje heřmánek?

Heřmánek je společný název pro několik druhů sedmikráskovitých rostlin. Slovo heřmánek pochází z řeckých slov „chamai“, což znamená „na zemi“, a „meli“, což znamená „med“.
Heřmánek pochází z Evropy a Asie. Vyskytuje se na loukách, pastvinách, podél cest a na železničních náspech. Daří se mu na plném slunci nebo v polostínu.
Jak vypadá heřmánek?
Heřmánek je malá kvetoucí rostlina, která vytváří velké bílé květy se žlutými středy. Roste ve volné přírodě a pěstuje se také pro léčebné účely. Z květů lze připravit čaj a často se používají i při vaření.
Květy jsou velmi voňavé, takže když je rozdrtíte mezi prsty, ucítíte jejich vůni ještě před tím, než je uvaříte na čaj.
Heřmánek se již po staletí používá jako bylinný lék. Staří Egypťané ho používali pro jeho uklidňující účinky na nervový systém, zatímco moderní výzkumy ukázaly, že může být užitečný při léčbě nespavosti a úzkostných poruch.
Jak rozeznat heřmánek a rmen?
Heřmánek i rmen rolní jsou na zahradě velmi užitečné. Oba se snadno pěstují a množí. Oba jsou odolné vůči suchu, dobře rostou v chudých půdních podmínkách a přitahují užitečný hmyz.
Heřmánek i rmen mají žluté květy, ale tím jejich podobnost končí:
Heřmánek má silnou jablečnou vůni, když je rozdrcený nebo potlučený.
Rmen má po potlučení vůni podobnou celerovým listům.
Květy heřmánku jsou malé a ploché s okvětními lístky, které jsou bílé nebo světle žluté.
Květy rmenu jsou větší než květy heřmánku a mají bílé okvětní lístky, které se stářím mění na růžové.
Heřmánek kvete od června do září, zatímco rmen kvete od května do října.
Listy heřmánku jsou jemně členěné, zatímco listy rmenu jsou hluboce rozdělené na tři úseky.
Jak se pěstuje heřmánek pravý?
Heřmánek jako trvalku lze pěstovat ze semen nebo z řízků. Chcete-li pěstovat ze semen, zasaďte je na jaře a až bude 6 cm vysoký, prořežte je na vzdálenost asi 8 až 10 cm od sebe. Půdu udržujte vlhkou až do podzimu, kdy můžete rostliny přestat zalévat až do jara.
Chcete-li pěstovat heřmánek z řízků, odebírejte řízky na začátku léta nebo na konci jara, než začne nový růst.
Odřízněte dvou až čtyřcentimetrové kousky stonků s alespoň jedním připojeným listem a před výsadbou do květináčů v interiéru nebo exteriéru je na dva týdny umístěte do vody (i když je to pro vaši oblast příliš brzy).
Při výsadbě venku je vysazujte do bohaté půdy, která dobře odvádí vodu, a zajistěte jim dostatek slunečního záření; jinak budete muset rostliny v zimních měsících přenést dovnitř.
Heřmánek dává přednost písčitohlinité půdě s dobrou drenáží, i když snese mnoho typů půd, pokud nejsou příliš těžké nebo jílovité. Potřebuje plné slunce, ale snese i polostín.
Heřmánek druhy

Heřmánek je vytrvalá rostlina s výraznou sladkou vůní. Komerčně se pěstuje v některých částech Evropy, Asie a Severní Ameriky.
Existují dva hlavní druhy heřmánku:
Římský heřmánek (Chamaemelum nobile) a německý heřmánek (Matricaria recutita). Oba typy mají květy podobného tvaru a barvy, ale chuťově se liší.
Německý heřmánek má výraznější chuť než heřmánek římský a častěji se používá v potravinách a lécích.
Na co se používá heřmánek?
Heřmánek je vytrvalá rostlina, která vytváří malé květy podobné sedmikráskám. Již po staletí se používá k výrobě čajů, extraktů a krémů, které se používají k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka a vyrážky.
Heřmánek je také složkou výrobků používaných ke zklidnění trávicího systému, jako jsou antacida a projímadla.
Heřmánek se někdy kombinuje s jinými bylinami nebo okvětními lístky a připravují se z něj čajové směsi.
Tyto směsi mají údajně různé zdravotní účinky, včetně:
- snížení úzkosti a podporu relaxace
- léčba nespavosti (potíže s usínáním nebo udržením spánku)
- zmírnění menstruačních příznaků, jako jsou křeče a nadýmání.
- pomoc při kožních onemocněních, jako jsou ekzémy a lupénka, a to zmírněním zánětu.
Heřmánek pravý léčivé účinky
Heřmánek se jako léčivá bylina používá již tisíce let. Římané heřmánek používali ke snižování horečky a léčbě průjmu, Egypťané ho používali při zažívacích potížích. Dnes se heřmánek nejčastěji užívá jako čaj.
Heřmánkový čaj se pro své uklidňující vlastnosti používá již po staletí, ale účinné složky v heřmánku nejsou dobře známy. Jednou z důležitých složek je apigenin, který je přítomen i v jiných květinách, například v šalvěji a sedmikráskách.
Heřmánek obsahuje esenciální olej zvaný bisabolol, který má mnoho léčivých vlastností. Je to přírodní protizánětlivý prostředek, což znamená, že může pomoci snížit otoky a záněty v těle. Díky tomu je užitečný při mnoha různých typech bolesti a zánětu, včetně artritidy a svalových bolestí.
Heřmánek má také antibakteriální vlastnosti, což znamená, že jej lze použít v boji proti infekcím v těle. Díky tomu je užitečný při léčbě nachlazení, návalů a bolestí v krku.
Výzkum naznačuje, že apigenin má určité potenciální léčebné využití při léčbě rakoviny a srdečních onemocnění, ale k potvrzení tohoto zjištění je třeba provést další studie.
Heřmánek nežádoucí účinky
Heřmánek je jemná, uklidňující bylina, kterou lze použít při nespavosti, úzkosti a podrážděnosti.
Heřmánek může u některých lidí vyvolat nežádoucí účinky.
Mezi ně patří např:
- Alergické reakce
Heřmánek obsahuje chemické látky zvané seskviterpenové laktony (SL). Příznaky alergie na SL mohou zahrnovat kopřivku, dušnost a otok úst, rtů nebo jazyka.
Příznaky alergie na SL se obvykle objeví během několika minut až hodin po kontaktu s heřmánkem. Lidé s těžkou alergií na jeden typ SL mohou být alergičtí i na jiné typy SL.
- Průjem
Heřmánkový čaj může zvýšit produkci střevních plynů tím, že narušuje schopnost trávicího systému vstřebávat živiny z potravy. Působí také jako expektorans a může dráždit žaludeční sliznici, což vede k průjmu.
Tento účinek není běžný, pokud neužíváte větší než doporučené množství heřmánkového čaje nebo ho nepoužíváte v kombinaci s jinými bylinami, které stimulují tvorbu střevních plynů.
Ačkoli je heřmánek obecně považován za bezpečný, jsou s ním a s dalšími bylinnými přípravky spojeny některé nežádoucí účinky.
Před použitím jakékoli bylinné léčby byste se měli poradit se svým lékařem o možných interakcích s léky na předpis nebo s jinými zdravotními stavy, které můžete mít, například s těhotenstvím nebo kojením.
Tip na heřmánkový čaj

Heřmánek je velmi oblíbená bylina vhodná pro čaj. Má jemnou, nasládlou chuť a používá se ke zklidnění žaludku a zmírnění nespavosti.
Pomáhá také zmírnit menstruační křeče a bolesti hlavy. Heřmánek lze užívat ve formě tinktury nebo tablet, ale pro jeho zdraví prospěšné účinky je nejlepší pít heřmánkový čaj.
Heřmánkový čaj se vyrábí ze sušených květů heřmánku německého (Matricaria recutita), jednoleté byliny pocházející z Evropy, severní Afriky a části Asie.
Rostlina se jako léčivá bylina používá již od starověku, zejména v Egyptě. Římané ji nazývali „zemní jablko“, protože se jim zdálo, že po uvaření s medem chutná jako jablka.
Přínosy heřmánkového čaje
Heřmánkový čaj obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají zpomalovat poškození buněk způsobené volnými radikály, které způsobují nemoci a stárnutí.
Kromě této antioxidační aktivity výzkumy ukazují, že heřmánek může mít některé protikřečové vlastnosti, které napomáhají trávení a uvolňují svaly ve střevech – mohou tak zmírnit žaludeční potíže, příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS), koliky u kojenců a menstruační křeče.
Tento uklidňující nápoj připravíte tak, že jednu čajovou lžičku sušených heřmánkových květů louhujete asi 10 minut ve vroucí vody.
Pokud chcete, můžete přidat med nebo citronovou šťávu na oslazení.
Zde je několik tipů pro použití heřmánkového čaje:
- Pijte ho před spaním, abyste se dobře vyspali.
- Přidejte med pro oslazení chuti
- Pijte heřmánkový čaj každý den, abyste se zbavili stresu.
💡 Jsme tým odborníků a profesionálů na zdraví a wellness , kteří jsou zapálení pro zdravou výživu a zdravý životní styl. Přečtěte si naše články a dozvíte se více o zdraví, fitness, jídle a výživě.
👍 Přihlaste se k odběru našeho seznamu a dostávejte každý týden zdravé recepty!
Připojte se: Blog – Facebook – Facebook