Detoxikace jater: jak detoxikovat játra přirozeně

Vaše játra jsou základním orgánem vašeho těla. Jsou zodpovědná za detoxikaci krve a za filtrování toxinů, které přijímáte, například alkoholu a drog.

Když jsou játra přetížena toxiny, stávají se pomalými, což způsobuje zpomalení jejich správných funkcí.

Detoxikace jater: jak přirozeně detoxikovat játra je podrobný návod, jak tento životně důležitý orgán očistit.

Co je detox ztučněných jater

Jak dlouho trvá detoxikace jater?

Ztukovatění jater, známé také jako nealkoholická steatohepatitida (NASH) nebo jen ztukovatění jater, je stav, kdy mají vaše játra příliš mnoho tuku.

Může být způsobena konzumací příliš velkého množství tuků, nadměrnou konzumací alkoholu nebo cukrovkou.

Játra jsou chemickou továrnou těla. Jsou zodpovědná za filtrování toxinů z krve a uvolňování hormonů, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a řídit metabolismus.

Když se však naplní tukem, ztrácejí schopnost tyto činnosti správně vykonávat a mohou vést k vážným zdravotním problémům.

Co způsobuje ztučnění jater?

Vaše játra mohou hromadit tuk, pokud jíte hodně sacharidů, které se mění na cukry, které se ukládají jako tuk v jaterních buňkách.

Pokud vaše tělo tuto energii okamžitě nevyužije (což se stává, když jste nalačno), přemění se na tuky, jako jsou triglyceridy a estery cholesterolu.

Když je tohoto tuku v játrech příliš mnoho, dochází k jejich zánětu – což vede k nealkoholické steatohepatitidě (NASH).

Potraviny na detoxikaci jater

Co škodí játrům?

Zdravá játra jsou pro dobré zdraví.

Detoxikace jater je nezbytná pro správné fungování tohoto orgánu.

Existuje mnoho potravin, které vám mohou pomoci přirozeně detoxikovat játra.

Potraviny bohaté na draslík

Draslík je důležitý minerál, který pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního tlaku a zajišťuje správnou kontrakci svalů. Draslík je také nezbytný pro správnou funkci nervů, včetně svalových pohybů, jako je chůze nebo běh.

Nedostatek draslíku může vést ke svalové slabosti, únavě a křečím v nohou nebo rukou. Může také způsobit nepravidelný srdeční tep nebo jiné srdeční problémy, pokud je přítomen příliš dlouho bez léčby.

Mezi potraviny bohaté na draslík patří mimo jiné sladké brambory, rajčatové omáčky, špenát, fazole a banány.

Potraviny bohaté na hořčík

Potraviny bohaté na hořčík  jsou:

Celozrnné obiloviny jako pšenice nebo quinoa, semínka jako dýňová nebo slunečnicová a ořechy jako mandle nebo vlašské ořechy.

Mohlo by se vám líbit:  Protizánětlivé byliny a koření, které vám pomůžou zbavit se zánětu v těle

Domácí nápoj na očistu jater

Jak poznám že se tělo detoxikuje?

Jedním z nejjednodušších způsobů očisty jater je pití šťávy ze syrové zeleniny.

Recept na jaterní výplach

Ráno vypijte sklenici šťávy ze syrové zeleniny.

Recept je jednoduchý. Vezměte jednu mrkev, jednu červenou řepu, dvě rajčata a jednu okurku.

Nakrájejte je na malé kousky a spolu s všemi ingrediencemi je nasypte do mixéru.

Mixujte je, dokud nezískáte homogenní směs.

Poté ji přeceďte přes síto a vypijte na lačný žaludek.

Způsob přípravy je velmi jednoduchý, ale existují také určitá pravidla, která je třeba před zahájením dodržovat:

1) Nejméně čtyři hodiny před vypitím této šťávy nejezte.

2) Nepijte vodu nejméně půl hodiny po užití tohoto nápoje.

3) Během dne nejezte nic jiného kromě některých ovocných nebo zeleninových salátů.

4) Po celou dobu léčby užívejte 2-3 sklenice této šťávy denně (záleží na vašem zdravotním stavu).

Doplňky k detoxikaci jater

Jak a kde bolí játra?

Pokud konzumujete příliš mnoho alkoholu nebo se špatně stravujete, mohou být vaše játra přetížená a nejsou schopna krev řádně čistit.

To může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou onemocnění jater nebo dokonce rakovina.

Z tohoto důvodu je důležité pravidelně podnikat kroky k detoxikaci jater. Existuje několik doplňků stravy, které mohou v tomto procesu pomoci.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) obsahuje sloučeniny zvané silymarin, o kterých bylo zjištěno, že chrání játra před poškozením toxiny, jako je alkohol, léky a další chemické látky.

Ostropestřec mariánský také pomáhá snižovat záněty v játrech a chrání je před poškozením způsobeným volnými radikály. Může také zabránit ukládání tuku v játrech, které by mohlo vést k cirhóze jater a dalším problémům.

Doporučené dávkování je 350 mg denně užívaných před jídlem s vodou nebo džusem.

Kořen pampelišky

Kořen pampelišky je bylina, která se po staletí používá ke stimulaci jater a žlučníku a k detoxikaci organismu. Je také diuretikem, což znamená, že pomáhá tělu vyloučit přebytečnou vodu.

Výtažky z pampelišky se často kombinují s dalšími bylinami pro jejich diuretické vlastnosti. Obecně lze tyto směsi použít k vyčištění kožních problémů a také ke snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Kořen pampelišky je k dispozici v kapslích nebo čajových sáčcích. Kořen pampelišky najdete také v některých přírodních projímadlech a přípravcích na hubnutí, ale vždy byste se měli před užíváním jakéhokoli doplňku nebo bylinného přípravku poradit se svým lékařem.

Mohlo by se vám líbit:  Heřmánek a jeho použití, vedlejší účinky a varování 

Kurkuma

Jak si vyčistit organismus?

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) se v tradiční medicíně používá jako protizánětlivý, antiartritický a antioxidační prostředek. Používá se také k léčbě jaterních onemocnění, jako je hepatitida, žloutenka a cirhóza.

Předpokládá se, že tato bylina je při léčbě jaterních poruch prospěšná, protože obsahuje sloučeniny, které stimulují vylučování žluči a mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Kurkumin je účinnou složkou kurkumy, která jí dodává žlutou barvu. Kurkuminoidy jsou účinné sloučeniny, které se v kurkumě nacházejí.

Lze je nalézt v přirozeném stavu, extrahované z rostliny nebo synteticky vyrobené.

Předpokládá se, že tyto sloučeniny mají protizánětlivé účinky, které snižují bolest a otoky spojené se zánětem tím, že inhibují prozánětlivé mediátory, jako jsou prostaglandiny, leukotrieny a oxid dusnatý (NO).

Pomáhají také zabraňovat oxidaci LDL cholesterolu, která může vést k ateroskleróze neboli kornatění tepen, a to tím, že inhibují oxidaci LDL volnými radikály.

Studie ukázaly, že kurkumin může chránit před poškozením jater způsobeným nadměrným požíváním alkoholu.

Zneužívání alkoholu způsobuje oxidační stres jater, který vede k zánětu a odumírání buněk.

Jak udělat játra opět zdravá

Co svědčí játrům?

Játra jsou životně důležitý orgán, který je zodpovědný za mnoho funkcí v našem těle. Jsou důležitou součástí trávicího systému a pomáhají odstraňovat toxiny z naší krve.

Pokud dojde k zánětu nebo poškození jater, může to způsobit vážné zdravotní problémy. Játra se mohou také zvětšit, což se nazývá cirhóza.

Zdravá játra mohou zpracovat 500 až 800 gramů alkoholu denně, aniž by došlo k poškození jejich struktury. Pokud však pijete nadměrně po dlouhou dobu, vaše játra nakonec alkohol poškodí. Tento proces se nazývá alkoholická hepatitida nebo ztukovatění jater (steatóza).

Zdravá játra mají narůžovělou barvu, jsou měkká na dotek a mají hladký povrch.

Jak rychle zlepšit funkci jater

Funkci jater můžete rychle zlepšit jednoduchou změnou stravy a vyhýbáním se alkoholu a dalším škodlivým látkám.

Zde je několik tipů:

Jak vyčistit játra a střeva?

Vyhýbejte se chemickým látkám:

Chemikálie jako pesticidy, herbicidy, rozpouštědla a další toxické látky mohou poškodit vaše játra. Vyhýbejte se jim, jak je to jen možné.

Vyhýbejte se těžkým kovům:

Těžké kovy, jako je rtuť, olovo nebo kadmium, mohou také poškodit vaše játra.

Pokud je to možné, vyhněte se působení těchto látek tím, že budete jíst biopotraviny, pít pouze vodu filtrovanou systémem reverzní osmózy (který odstraňuje všechny těžké kovy) a vyhýbat se vodě z kohoutku, pokud není čištěna filtračním systémem, který odstraňuje těžké kovy.

Mohlo by se vám líbit:  7 prokázaných zdravotních výhod, úžasného a mocného zázvoru

Pijte hodně vody:

Voda odplavuje toxiny z těla, ale také pomáhá udržovat hydrataci, aby vaše ledviny mohly správně fungovat – což znamená, že budou schopny pokračovat ve filtrování nežádoucích toxinů!

Pravidelně cvičte:

Cvičení vám pomůže zhubnout, což snižuje zátěž jater (nárůst hmotnosti zátěž jater zvyšuje). Stimuluje také produkci enzymů, které odbourávají vápník.

Jezte vyváženou stravu

Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet játra zdravá, je dodržování zdravé stravy. Jezte hodně ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin.

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, které obsahují umělá sladidla nebo transmastné kyseliny, které mohou časem poškodit jaterní buňky.

Dopřejte si dostatečný spánek

Alespoň sedmihodinový spánek za noc pomáhá zlepšit funkci jater, protože tělu poskytuje čas na odpočinek a regeneraci po dlouhém pracovním dni. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si před spaním dát teplou koupel nebo si na zápěstí naneste levandulový olej jako aromaterapeutickou kúru.

Vyhýbejte se alkoholu a drogám

Alkohol, nelegální drogy, léky na předpis a rekreační drogy mohou poškodit játra tím, že narušují jejich schopnost zpracovávat toxiny z jiných zdrojů. Pokud je to možné, je lepší se jim zcela vyhnout nebo se alespoň omezit na občasné požitky namísto pravidelného užívání.

Závěrem

Jak poznat oslabené játra?

Celkově je mnohem praktičtější detoxikovat játra přirozenou cestou, protože to s sebou nenese žádná rizika.

Dodržováním přírodního programu detoxikace jater můžete nejen odtoxikovat játra, ale také vyčistit tělo od mnoha dalších toxinů, což sníží zátěž jater a umožní jim efektivněji fungovat.

Pokud chcete zlepšit své celkové zdraví, játra jsou skvělým začátkem. Nezapomínejte však na základní věci: pečujte o sebe a pokud možno se vyhýbejte toxinům.