6 zdravotních výhod, proč byste měli jíst v létě meloun

meloun vodní

Pokud mluvíme o létě a ovoci, jako první nás napadne meloun. Ale víte proč? Určitě jste už slyšeli o zdravotních přínosech melounu pro tělo.

Díky své osvěžující chuti vám toto šťavnaté ovoce pomáhá bojovat proti mnoha nemocem a zůstat zdraví. 

 

Zde je tedy seznam 6 zdravotních výhod konzumace melounu v létě, které vás opravdu pobaví.

 

Meloun vodní co to je

 

meloun akce

 

Meloun je velké, sladké a šťavnaté ovoce, které lze jíst čerstvé nebo odšťavněné. Je oblíbeným letním ovocem a má mnoho zdraví prospěšných účinků.

Meloun obsahuje 92 % vody, a je proto skvělým zdrojem hydratace. Obsahuje také vitamin C, beta-karoten, draslík a lykopen – antioxidant, který pomáhá předcházet srdečním onemocněním.

Meloun má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah živin. 

Jedna porce melounu má jen 46 kalorií a obsahuje:

Vitamín C: 21 %

Vitamin A: 18 % 

Draslík: 5 % 

Hořčík: 5 % 

Proč jíst meloun a 6 zdravotních výhod

Meloun vitamíny

 

Meloun má vysoký obsah vody, která nám pomáhá udržovat hydrataci, a mnoho dalších vlastností, které mohou být prospěšné pro naše zdraví.

 

Zde je šest důvodů, proč by meloun měl být součástí vašeho jídelníčku:

 

  1. Zdraví srdce

Podle studie zveřejněné v časopise Advances in Nutrition je meloun jedním z nejbohatších přírodních zdrojů L-citrulinu, aminokyseliny, která může pomoci regulovat krevní tlak. Studie zjistila, že L-citrulin může být při snižování krevního tlaku účinnější než běžný lék lisinopril.

 

  1. Hydratace

Díky obsahu vody a elektrolytů se meloun skvěle hodí k rehydrataci po tréninku nebo dni stráveném na slunci! Obsahuje 92 % vody, takže je to velmi osvěžující ovoce, které si můžete dát v horkém dni, a navíc obsahuje významné množství draslíku a hořčíku, což jsou pro naše tělo důležité elektrolyty.

Mohlo by se vám líbit:  Vitamín D doplňky a potraviny

 

  1. Trávení

Díky vysokému obsahu vody může konzumace melounu napomáhat trávení a předcházet zácpě. Meloun je nabitý vlákninou – asi 0,5 gramu na šálek – která pomáhá podporovat pravidelnost a předcházet zácpě. Obsahuje také velké množství citrulinu, který může pomoci při hubnutí díky své schopnosti snižovat množství tělesného tuku.

 

  1. Zdraví ledvin

Meloun je skvělý pro zdraví ledvin, protože snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a zároveň pomáhá detoxikovat ledviny tím, že z nich odplavuje.

 

  1. Pro cukrovkáře

Meloun může být vhodným doplňkem stravy pro osoby s cukrovkou, protože má nízkou hodnotu glykemického indexu (GI). Stupnice GI měří, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s nízkou hodnotou GI se tráví pomaleji, takže způsobují pomalejší zvyšování hladiny cukru v krvi než potraviny s vysokou hodnotou GI.

 

  1. Pro bolest svaly a sportovce

Může snižovat záněty a bolestivost svalů. Meloun může snížit zánět způsobený cvičením a bolestivost svalů po tréninku. Obsahuje totiž antioxidanty, jako je vitamin C, a také aminokyseliny citrulin, které mohou blokovat zánětlivé cesty ve vašem těle.

 

Čím meloun škodí

V podstatě, meloun neškodí, pokud to nepřeženete s velkým množstvím. 

Použití melounu při vaření

Kolik procent vody má v sobě meloun?

 

Není nic příjemnějšího než čerstvá šťáva z melounu. V horkých letních dnech doslova zažene žízeň a dodá příval síly. Melounová šťáva však není jediným nápojem, který lze z tohoto bobulovitého ovoce připravit.

Lze z něj vyrobit i melounové víno. Ukazuje se velmi chutné a neobvyklé, ale nedoporučuje se pít často. Faktem je, že takové víno má velmi vysoký obsah alkoholu, takže si ho musíte vychutnávat v malých dávkách, abyste si nepoškodili zdraví.

 

Z melounů se připravují koktejly, různé dezerty a dokonce i saláty (které se kombinují s rajčaty). Kromě toho můžete toto ovoce použít k výrobě nakládané zeleniny a marinád na masové pokrmy. Toto ovoce jim dodá originální chuť a vůni.

Mohlo by se vám líbit:  Fungují gumové vitamíny? Výhody a nevýhody

Až budete příště jíst meloun, zamyslete se nad tím, proč je toto ovoce tak dobré pro vaše zdraví a proč by ho mělo jíst více lidí.