6 důvodů, proč byste měli jíst borůvky!

kdy rostou borůvky 2022

Věděli jste, že borůvky snižují riziko mrtvice a cukrovky? Nebo že pomáhají předcházet rakovině, zlepšují paměť a zdraví kostí? Ne? Pak čtěte dál a já vám o tomto skvělém ovoci povím všechno.

Co je to Borůvka?

Borůvky jsou malé kulaté bobule rostoucí ve shlucích. Často se vyznačují sytou barvou, která může být od světle modré až po fialovou nebo dokonce černou. Když jsou zralé a sklizené, mají sladkou a trpkou chuť, díky které jsou ideální ke konzumaci syrové nebo vařené.

Borůvky rostou v mírných oblastech po celém světě, včetně Severní Ameriky, Evropy a Asie. V mnoha zemích rostou divoce a pěstují se také komerčně na velkých farmách.

Mezi zdraví prospěšné účinky borůvek patří zlepšení mozkových funkcí, zvýšení hladiny energie a snížení rizika srdečních onemocnění. Borůvky jsou také bohaté na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, což může zabránit vzniku rakoviny.

Jaký přínosy mají borůvky?

boruvky cena
  • Poskytují antioxidanty

Borůvky jsou bohaté na polyfenoly, což jsou rostlinné sloučeniny známé svou antioxidační aktivitou. Borůvky obsahují zejména antokyany (červeně zbarvená barviva vyskytující se v rostlinách), které mohou pomáhat chránit buňky před poškozením volnými radikály. 

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky tím, že jim ukradnou elektron (oxidace). Když je elektron ukraden z buněčné složky, způsobí to její oxidaci a poškození. Toto poškození může vést k buněčné smrti nebo abnormálnímu růstu buněk (rakovině). 

Antioxidanty neutralizují volné radikály dříve, než mohou způsobit škodu tím, že jim samy odevzdají elektron; tím je neutralizují.

  • Jsou zdravými sacharidy s nízkým glykemickým indexem
Mohlo by se vám líbit:  Fungují gumové vitamíny? Výhody a nevýhody

Borůvky jsou zdravou potravinou, ale měly by se jíst s mírou. Glykemický index borůvek je 27, což znamená, že mají nízký glykemický index. To znamená, že borůvky se tráví pomalu a nezpůsobují zvýšení hladiny cukru v krvi.

  • Jsou zdrojem  vitamínu C

Borůvky jsou zdrojem vitaminu C, který pomáhá předcházet poškození buněk a tvorbě volných radikálů. Vitamin C také napomáhá vstřebávání železa, které pomáhá udržovat silný imunitní systém. Borůvky je nejlepší jíst syrové nebo mírně tepelně upravené, protože teplem se většina obsahu vitaminu C zničí.

Vitamin C je jednou z nejdůležitějších živin pro posílení imunity, zmírnění zánětů a rychlé hojení ran. Udržuje vaše dásně zdravé tím, že posiluje kolagenovou tkáň, která drží vše pod zuby pohromadě. Vitamin C také pomáhá odbourávat tuky, které ucpávají tepny – což je hlavní příčina srdečních onemocnění.

  • Dodává vlákninu

Obsah vlákniny v borůvkách pomáhá snižovat krevní tlak tím, že zabraňuje zácpě a podporuje pravidelnou stolici. Vláknina také snižuje hladinu cholesterolu tím, že se váže na žlučové kyseliny, které by se jinak znovu vstřebávaly do krevního oběhu, a způsobuje jejich vylučování. Cholesterol je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění.

  • Účinky proti stárnutí

Borůvky mohou  přispívat ke zpomalení procesu stárnutí. Obsahují kyselinu ellagovou a antokyanidiny (účinné flavonoidy), které prokazatelně brzdí rozpad kolagenu (bílkoviny, která se nachází v pojivové tkáni, např. v kůži).

  • Má zdravotní výhody  , od prevence rakoviny a obrany proti infekcím močových cest 

Borůvky jsou jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů, které bojují proti volným radikálům, jež mohou poškozovat buňky a zvyšovat riziko chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby a Alzheimerova choroba.

Borůvky také obsahují resveratrol, polyfenol, který zabraňuje přílišnému slepování krevních destiček a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin.

Mohlo by se vám líbit:  Doplňte železo jednoduše, rychle a snadno - naučte se, jak doplnit železo !

Denní dávka borůvek

sázení borůvek

Borůvky jsou skvělým doplňkem každého jídelníčku, protože jsou plné antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Borůvky jsou také vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminu C, manganu a mědi.

Borůvky můžete jíst syrové nebo tepelně upravené v dezertech, salátech nebo hlavních jídlech. Lze je přidat do jogurtu, použít jako polevu na cereálie nebo přidat do muffinů a jiného pečiva.

Borůvky jsou také oblíbené ve smoothies, což je skvělý způsob, jak získat denní dávku borůvek, pokud je neradi jíte samotné.

Doporučená denní dávka borůvek je pro většinu dospělých přibližně 1 šálek denně. Těhotné nebo kojící ženy by měly zvýšit příjem na 2 šálky denně, zatímco muži by se měli zaměřit na 2-3 šálky denně.

Toto množství se může zdát jako velké, ale ve skutečnosti se do vašeho jídelníčku vejde poměrně snadno, pokud budete jíst tři jídla denně plus dvě svačiny každý den.

Nežádoucí účinky borůvek

Konzumace borůvek je obecně považována za bezpečnou, pokud jsou konzumovány s mírou. 

Při konzumaci borůvek se může vyskytnout průjem nebo žaludeční nevolnosti. K tomu může dojít kvůli velkému množství pektinu, který tyto bobule obsahují. Pektin je druh rozpustné vlákniny, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zabraňuje zácpě tím, že dodává stolici objem. Může však také způsobit plynatost, nadýmání a průjem, pokud ho zkonzumujete příliš mnoho najednou.

Borůvky mohou také způsobit zvýšené močení, pokud jsou konzumovány nalačno nebo bez dostatečného množství tekutin. Vysoká koncentrace vitaminu C způsobuje, že se vaše moč zbarví do modrozelena, pokud trpíte dehydratací v důsledku průjmu nebo zvracení. 

Pokud se vaše moč po konzumaci většího množství borůvek zbarví do jasně zelené barvy, okamžitě se poraďte s lékařem, protože by to mohlo být způsobeno dehydratací v důsledku nadměrného močení vedoucího k těžké dehydrataci (odvodnění).

Mohlo by se vám líbit:  Vitamín D doplňky a potraviny

Dále můžete mít křeče. 

Borůvky se také mohou vzájemně ovlivňovat s některými léky, proto se před jejich užíváním poraďte se svým lékařem, pokud již léky užíváte.

Závěr

kanadské borůvky prodej

Borůvky  jsou zdravé, chutné a všestranné. Skvěle se hodí do koktejlů, cereálií, jogurtů, palačinek… na co si vzpomenete! Jejich pravidelná konzumace může zlepšit vaši paměť a zdraví mozku. Borůvky jsou pro vás obzvláště prospěšné, protože obsahují velké množství antioxidantů, které mohou chránit vaše tělo před poškozením buněk a snižovat riziko onemocnění.

Borůvky jsou báječné v každém ročním období, obzvlášť nyní, kdy jejich obliba v letních měsících vrcholí. Jen si je před konzumací nezapomeňte opláchnout, jinak jsou trochu hořké.